Az építésügy területén egyedülálló, több elemű innovációs projektrendszert dolgoztunk ki az ÉMI Szentendrei Ipari Park területére, amely a hazai energiatudatos építés fejlesztésének megalapozója lehet.
Ez a projektrendszer tükrözi stratégiai és innovációs jövőképünket, valamint több helyen találkozik a kormányprogramban és a Széchenyi Tervben is megfogalmazott gazdaságpolitikai célkitűzésekkel (zöld technológiák terjesztése, zöld építőiparral való együttműködés, pilot projektek bemutatása, egyetemi, önkormányzati együttműködés, ingatlan fejlesztés/racionalizáció).
A környezetszennyezés, a globális felmelegedés, az energiakérdés, az ember ökológiai lábnyomának csökkentése ma már nem csak a kutatók és a gazdaságban tevékenykedő szakemberek számára égetően sürgős megoldandó feladat.
Az Európai Unió úgy tartja, hogy az Unióban felhasznált energia mintegy 40%-áért az építésügy felelős. Az Európai Bizottság Energetikai Hatékonyság Munkatervének top prioritása ezért az építésügyi szakma. Ebben az iparágban az energia megtakarítási potenciált 28%-ra becsülik, amelynek realizálása révén az EU energetikai fogyasztásának mintegy 11%-os csökkentése érhető el.
A fejlesztési projekt célja a jelenlegi ipari park olyan innovációs parkká történő fejlesztése, amely nemzetközi színvonalú térségi bázisát képezné az építéssel, építőiparral foglalkozó vállalkozásoknak, K+F tartalmú szolgáltatási szervezeteknek, felsőoktatási és átképzési intézményeknek. A megfogalmazott koncepcióval maximális összhangban a közelmúltban született döntés arról, hogy az építendő épületbe valamint a meglévő csarnokokba költözik ki az ÉMI Nonprofit Kft. is. Az Ipari Park tematikus jellegű lenne, és főként a korszerű, energiatakarékos építészeti és gépészeti rendszerek innovációjával foglalkozó cégeket vonzhatna a területre.
A 2012 év elején megkezdett első ütemben egy Építőipari Tudásközpont felépítését, valamint a kapcsolódó közműveket tervezi megépíteni az ÉMI.
Az ÉMI és a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara közös projektként, építőipari tudásközpontot és egyetemi campus kialakítását tervezi az ÉMI Szentendrei Innovációs és Ipari Parkban.
A Szent István Egyetemmel tervezett együttműködés az egymást kiegészítő és erősítő fejlesztések jegyében alakul ki. Az ÉMI a területet és alap infrastruktúrát - a már itt működő és a budapesti központból kiköltöző a NAT által akkreditált laboratóriumi és vizsgálati hátteret, a mérnöki és technikusi szakember gárdát, valamint a nemzetközi kapcsolatrendszerét és sikeres nemzetközi projekt tapasztalatait biztosítja. A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara a budapesti laborok és a nagymarosi mérőtelep infrastruktúráját helyezné el az új szentendrei központban, két új tanszék (fenntartható építés és épületgépészet) és egy meglevő (tűzvédelem) kihelyezésével, továbbá a tervek szerint kampuszt indítana a nappali és a felnőtt képzéshez.
A rendelkezésre álló mintegy 7,8 ha területen a későbbiekben további, mintegy 20 000 m2 beépítésre nyílik lehetőség, mellyel az egyetemi rész bővítése, középfokú szakképzés és innovatív ipari partnerek részére nyílik elhelyezési lehetőség. Szentendre város a törekvést messzemenőkig támogatja, és a fejlesztésekből származó bevételi hasznot vissza kívánja forgatni a további fejlesztésekbe.
Az ÉMI az innovációs fejlesztési elképzeléseit a továbbiakban is széleskörű hazai és nemzetközi összefogásban, az építési szakma összefogásával, meghatározó
együttműködve kívánja megvalósítani.
Az ÉMI innovációs projektrendszerének szakmai súlypontjait, prioritásait:
által érintett területek jelentik.
A fejlesztéssel, Szentendre város déli bejáratánál, közel a 0-s körgyűrűhöz a Dózsa György út 26. száma alatti 20/5 helyrajzi számú ingatlan érintett, melynek mérete 11,86ha. Az ingatlan a 11-es út és a Duna között helyezkedik el.
A használatot és a funkciókat tekintve az 1997-től „Ipari Park” címet viselő telep jelenlegi képe teljesen változatos. Az épületek túlnyomó többségében az ÉMI profiljához nem illeszkedő vállalkozások működnek, más épületek funkciójukat vesztve kiüresedtek. Ma is található viszont a területen néhány jól funkcionáló laborépület. Az épületek nagy része erősen elhasználódott állapotban van. Ezek közül néhány, főleg a nagyobb csarnoképületek gazdaságosan felújíthatóak.
Az építés területén lévő rossz műszaki állapotú épületeket lebontották, a beruházás kivitelezőit közbeszerzési eljárás keretétben kiválasztották. Az építés a területátadással 2012. január elején megkezdődött.
Az innovációs és vállalkozási központ tervezett épülete energiatakarékos és környezettudatos szerkezeti és gépészeti rendszereket alkalmazó, fszt. +2 szintes irodaház. Főbb nettó szintterületi adatai: Fsz.: 1943m2, I. emelet: 1869m2, II. emelet: 1873m2, összesen 5685m2. A tető egy részén extenzív zöldtető, a homlokzat egy-egy részén zöldhomlokzat, ill. klímahomlokzat lesz kialakítva.
Az irodaház hő-, illetve hidegenergia igényének ellátására a teljes mértékben-helyben meg lévő, eddig csak kismértékben, illetve egyáltalán ki nem használt megújuló energiaforrásokat kívánja az ÉMI igénybe venni. Az épületek hő és hidegenergia ellátása az Ipari Park melletti, Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. Szentendrei Szennyvíztisztító Telepén keletkezett tisztított szennyvíz hő- illetve hidegenergia-termelésben hőforrásként, illetve hő elvonó közegként való hasznosításával, valamint a szennyvíztisztítási folyamat melléktermékeként keletkező biogáz kapcsolt hő- és villamosenergia-termelésre való felhasználásával biztosítható.
Az infrastruktúrafejlesztés több részből tevődik össze, hő és hidegenergia ellátás, 11-es főúti forgalmi jelzőlámpa építése, belső út és parkoló építés, víz-csatornaépítés, (csapadék és szennyvízcsatorna) elektromos hálózat fejlesztése.
Az új irodaépület fontosabb innovatív jellemzői
A majd két milliárd értékű fejlesztési projekt két Európai Uniós pályázaton elnyert támogatásból, saját forrásból és hitelből valósul meg.
Az Európai Uniós támogatások: